predajna-naradie-cadca03

Rady a typy pri výbere snežnej frézy

Rady a typy pri výbere snežných fréz

Zima bez námahy ! Investujte do snežnej frézy! Prečítajte si rady, podľa čoho si vybrať snežnú snežnú frézu...

 

Praktické rady pri výbere snehovej frézy

 

1.Dva typy snehových fréz

Existujú dva typy snehových fréz - jednostupňové a dvojstupňové. Jednostupňové snehové frézy sú vhodné na odpratávanie čerstvo napadaného snehu a dvojstupňové modely sú efektívnejšie aj pre odpratávanie ťažkého a ujazdeného snehu. Dvojstupňové znamená, že sneh je dopravovaný v dvoch úkonoch, najskôr je nahrnutý závitovkou a následne pomocou obežného kolesa vyhodený výsypným žľabom. Ďalší rozdiel medzi dvoma typmi snehových fréz je ten, že dvojstupňová fréza má poháňané kolesá, zatiaľ čo jednostupňové modely sú poháňané závitovkou.

 

2. Čo by sme mali brať do úvahy

Pri výbere snehovej frézy by ste mali vziať v úvahu veľkosť plochy, ktorú chcete odpratávať a typické snehové podmienky vo vašej lokalite. Snehová fréza s výkonným motorom a veľkou šírkou záberu vám ušetrí čas, pokiaľ je plocha rozľahlá a pokrytá hlbokým ťažkým snehom. Menšie plochy pokryté sypkým snehom vyžadujú menší výkon. Ponuka snehových fréz zahŕňa stroje s rôznou veľkosťou motora a pracovným záberom medzi 50 cm až 80 cm.

 

3. Čo by ste mali mať na pamäti pri nákupe snehovej frézy

Snehová fréza s pohonom kolies sa lepšie ovláa než ostatné modely. Vyberte si model s pohonom kolies, pokiaľ pri odpratávaní snehu budete robiť veľa otáčok – buď pri odpratávaní veľkých plôch, kde musíte ísť veľa krát dopredu a späť, alebo pri odpratávaní snehu z kľukatých chodníkov. Pre bezproblémové štartovanie za studena by ste mali zvážiť nákup modelu s elektrickým štartérom. Pre väčšie pohodlie pri práci si vyberte snehovú frézu s vyhrievanými rukoväťami.

 

Na otázky ľudí odpovedáme:

"Bývam v okolí banskej Štiavnice - v kopcovitej oblasti a môj pozemok je dosť členitý a na miernom svahu. Akú frézu by ste mi odporučili?"

 

Každopádne dvojstupňovú frézu, a to kolesový alebo pásový typ. Takéto modely majú vlastný pojazd, vďaka ktorému je práca s frézou v kopcovitom a členitom teréne ľahká. 

 

"Chcem sa opýtať, bývam v paneláku. Je snežná fréza vhodná aj na chodníky a asfalt ? Ak áno, aký typ by ste mi odporučili?"

Pokiaľ by ste sneh z týchto miest odpratávali hneď po napadnutí, postačí vám aj jednostupňový model. Vhodnejšie je nechať si u odborníkov poradiť a vybrať si dvojstupňový model. Dvojstupňová fréza zvládne viac snehu ako jednostupňová.

 

"Aký je rodziel medzi jednostupňovou a dvojstupňovou frézou?"

Z technického hľadiska v systéme odhadzovania snehu – pri jednostupňových modeloch rotujúca špirála sneh naberá a zároveň odhadzuje cez odhadzový komín; pri dvojstupňových modeloch špirála frézy sneh odkrojí, naberie a presunie k vysokorýchlostnému ventilátoru, ktorý ho následne vyhodí von komínom. Jednostupňové modely môžete použiť iba na spevnenom povrchu a efektívnu prácu odvedú výhradne v čerstvom snehu, dvojstupňové frézy môžete použiť na akýchkoľvek plochách ( príjazdové cesty, parkovacie plochy, dvory rodinných domov, parkoviská ) a na všetky typy snehu.

 

"Existujú aj frézy s vyhrievanými rukoväťami? Chcem si kúpiť frézu na chatu vo VysokýchTatrách. Aký typ je najlepší do snehových závejov?"

Áno, existujú. Vyhrievané rukoväte sú veľmi príjemným doplnkom, vo vysokých mrazoch nedoceniteľným. Čo sa týka typu snežnej frézy na takéto podmienky.Do snehových závejov jednoznačne odporúčame pásový model dvojstupňových fréz. Zaistí vám perfektnú plochu (stopu) na snehu a fréza nezapadne.

 

"Chcem sa opýtať, ovplyvňuje povrch použiteľnosť snežnej frézy? Máme veľký dvor a dlhý vjazd do dvoru a aj keď sneh padá pomerne zriedka, keď už napadne, zápasíme s ním. Máme ale vo vjazde štrkové podložie. Hrubšia štrková vrstva. A obávame sa, že fréza môže štrk odhodiť a rozbiť nám či susedom okno, alebo poškodiť auto. Môže sa to stať, alebo si robím zbytočné obavy?"
Zaujímavá otázka. Vo vašich relatívne náročných podmienkach (nespevnený povrch) obstojí dvojstupňová snehová fréza s pevnou konštrukciou. Je pravda, že na štrku by ste sa mali pohybovať s maximálnou opatrnosťou, aby ste nepoškodili skôr samotnú frézu. Sneh môžete odhadzovať pozdĺž frézy alebo pred seba, takže riziko, že štrk rozbije okno nehrozí.

 

"Aj snehové frézy sú ževraj ako kosačky, benzínové alebo na elektriku? Existujú aj aku snežné frézy?"
Áno, ale elektrické modely sú skôr okrajové, a hodia sa skutočne len do nenáročných podmienok. Navyše sú obmedzené elektrickým káblom. Akumulátorový dvojstupňový model dokáže vykonať rovnako kvalitnú prácu ako porovnateľná benzínová fréza. Jej akumulátor vydrží na jedno nabitie dobrých 60 minút a svoju kapacitu nestráca ani pri vysokých mrazoch. Záleží len na vás pre aký typ sa rozhodnete.

 

"Pre koho je snežná fréza vhodná? Uprace s ňou sneh aj starší človek?"
Pracovať so snehovou frézou nie je namáhavé ani pre staršieho človeka.

 

Pre prípadné ďalšie otázky nás neváhajte kontaktovať. Napíšte nám na našu e-mailovú adresu.