predajna-naradie-cadca03

Rady a typy pri výbere elektrocentrály

Rady a typy pri výbere elektrocentrály 

Elektrocentrály sú zariadenia, ktoré dodávajú elektrickú energiu v miestach, kde nie je žiadna prípojka. Rady a typy ako a kde ju využiť nájdete v nasledujúcom článku...

Správny výber elektrocentrály

Elektrocentrály sú zariadenia, ktoré dodávajú elektrickú energiu v miestach, kde nie je žiadna prípojka. Elektrocentrály bývajú vybavené spaľovacím motorom. Podľa druhu paliva sa elektrocentrály označujú ako naftový alebo benzínový agregát. Elektrocentrály obsahujú tiež generátor, ktorý je spojený s motorom pomocou hriadeľa pre tvorbu elekrickej energie. Elektrocentrály sa použijú v mieste, kde je potreba elektrickej energie alebo sa používa ako záložný zdroj na dôležitých miestach ako sú nemocnice, letiská a pod.

 

Rozdelenie elektrocentrál

Elektrocentrály delíme na elektrocentrály 230 V, elektrocentrály 400 V - na profesionálne nasadenie, elektrocentrály digitálne pre citlivé prístroje a lpg elektrocentrály. Elektrocentrály sa dajú ďalej rozdeliť na dve skupiny podľa pohyblivosti a to na elektrocentrály stacionárne alebo mobilné. Jedným z najdôležitejších parametrov u elektrocentrál je, že agregáty ani pri plnom menovitom zaťažení nepracujú na pokraji svojich síl a uvádzané technické parametre splní s rezervou. Sú spoľahlivé a už v sériovej výbave sú bežne vybavené modernými technológiami, ktoré sú obvykle dostupné len ako nadštandardná výbava za príplatok.

 

Všetky industriálnej elektrocentrály sú vybavené automatickým elektronickým systémom vyrovnávanie napätia AVR ( Automatic Voltage Regulation ) a vďaka kvalite výstupného napätia ( vyhladenie do max ± 5 % ) tak umožňujú napájanie aj citlivých elektronických zariadení. Vo výbave majú elektrocentrály s menovitým výkonom nad 2 kW tiež digitálny merač motohodín, ktorý zjednodušuje odpočet servisných intervalov a odpracovaných hodín. Každá elektrocentrála je vybavená automatickým systémom kontroly stavu oleja, ktorý v prípade nízkej hladiny motor vypne a zabráni tak jeho poškodeniu (nenahrádza však predpísané úkony kontroly oleja pri prevádzke ). Pre ľahšie výber vhodnej elektrocentrály Vám pomôže tabuľka, v ktorej nájdete jednotlivé spotrebiče s príkony a elektrocentrály vhodné pre ich používanie.

Rámové elektrocentrály sú osadené synchrónnym alternátorom s kvalitným vinutím, odolným tepelným náporom pri dlhodobej záťaži. Usadenie v masívnom ochrannom ráme chráni elektrocentrály pred poškodením. Konštrukcia elektrocentrály nevyžaduje za podmienok ČSN - ISO 8528-8 uzemnenie .

 

 

Využitie elektrocentrál

Jednofázové a trojfázové elektrocentrály industriálny rady predstavujú ideálny zdroj stabilného napätia na stavbách, pri montážnych prácach v teréne, v mobilných servisných jednotkách, ale taktiež pre rekreačné účely na chatách, záhradách a pod Vďaka systému regulácie napätia sú vhodné pre napájanie elektrického náradia a elektromotorov, vykurovacích a osvetľovacích telies či zváracích agregátov.

 

Druhy podľa typu odporu

1. Elektrospotrebič odporového typu - medzi elektrospotrebičom odporového typu patrí napríklad, klasická žiarovka, varné kanvice, sušiče vlasov, hriankovače, vykurovacie telesá atď. Tieto spotrebiče sú pre elektrocentrály bezproblémové, napr. výkon elektrocentrály pre 2kW spotrebič musí byť najmenej 2 kVA . 


2. Elektrospotrebič induktívneho typu - medzi elektrospotrebičom induktívneho typu patria napríklad, elektromotory, ručné elektronáradie, vŕtačky atď. Tieto spotrebiče potrebujú vzhľadom k stratám vo vinutí elektromotora k napájaniu nutné o 30 % vyšší výkon elektrocentrály ako je uvádzaný štítkový výkon spotrebiča.


3. Elektrospotrebič kapacitného typu - medzi elektrospotrebiče kapacitného typu patria napríklad žiarivky, výbojky, fotoblesky atď. Tieto spotrebiče potrebujú pre svoj ​​zážih 1,5 × vyšší výkon elektrocentrály ako je uvádzaný štítkový výkon spotrebiča.Vo výbave elektrocentrály s menovitým výkonom nad 2kW je tiež digitálny merač motohodín, ktorý zjednodušuje odpočet servisných intervalov a odpracovaných hodín.Všetky elektrocentály sú vybavené automatickým systémom kontroly stavu oleja , ktorý v prípade nízkej hladiny motor vypne a zabráni tak jeho poškodeniu .

 


Konštrukcia elektrocentrály

Rámové elektrocentrály sú osadené synchrónnym alternátorom s kvalitným vinutím, odolným tepelným náporom pri dlhodobej záťaži. Usadenie v masívnom ochrannom ráme chráni elektrocentrály pred poškodením. Konštrukcia elektrocentrály nevyžaduje za podmienok ČSN - ISO 8528-8 uzemnenie. Jednofázové a trojfázové elektrocentrály - industriálny, predstavujú ideálny zdroj stabilného napätia na stavbách, pri montážnych prácach v teréne, v mobilných servisných jednotkách, ale taktiež pre rekreačné účely na chatách, záhradách a pod. Vďaka systému regulácie napätia sú vhodné pre napájanie elektrického náradia a elektromotorov, vykurovacích a osvetľovacích telies či zváracích agregátov .

 

 

RADY A TYPY

Je najlepšie napájanie akýchkoľvek spotrebičov konzultovať s autorizovaným predajcom alebo elektrikárom špecialistom. Tým sa predíde veľkým problémom a prípadným finančným stratám. Všeobecne tieto spotrebiče môžu byť napájané iba elektrocentrálami vybavenými synchrónnym alternátorom s reguláciou. Pre zážih musí výkon centrály presahovať štítkový príkon spotrebiča 1,5 až 2 - násobne.

 

Upozornenie 

S dĺžkou napájaceho káblu dochádza k rastu elektrických strát a elektrickému prúdu musí zodpovedať prierez vodiča. V prípade pochybností je lepšie voliť elektrocentrálu výkonnejšiu, najmä pre napájanie starších spotrebičov, u ktorých je možné očakávať nižší stupeň účinnosti.
Pri kritických spotrebičov doporučujeme dohodnúť s predajcom skúšku elektrocentrály a spotrebič vyskúšať ešte pred zakúpením elektrocentrály. Invertorová technika AVR použitá v elektrocentrálach zaisťuje mimoriadne kvalitný a stabilný dodávku el. prúdu. Tieto elektrocentrály sú určené pre napájanie spotrebičov na chatách , karavanoch či lodiach , možno s týmito elektrocentrálami napájať veľmi citlivé spotrebiče, výpočtovú techniku ​​alebo dokonca lekárske prístroje a pod.