predajna-naradie-cadca03

Rady a typy pri výbere motorovej píly

Rady a typy pri výbere motorovej píly 

Prvú otázku ktorú by ste si mali položiť je, pre aký druh práce reťazovú pílu potrebujete. Renomované značky majú rozsiahly výber reťazových píl, zahŕňajú modely v rozsahu od profesionálnych po univerzálne píly a píly pre príležitostné použitie alebo hobby píly.

Praktické rady pri výbere benzínovej píly

 

Prvú otázku ktorú by ste si mali položiť je, pre aký druh práce reťazovú pílu potrebujete. Profesionálne píly a výkonné robustné píly sú navrhnuté pre náročnú dennú prevádzku a sú určené pre užívateľov, ktorí požadujú to najlepšie. Výkonné robustné píly poskytujú užívateľovi najlepšiu odolnosť aj pri najťažšej práci. Univerzálne píly sú konštruované pre bežné, menej náročné používanie pri rôznych situáciách. Vo väčšine prípadov majú rovnakú základnú konštrukciu ako profesionálne píly. Píly pre príležitostné použitie a hobby píly sú navrhnuté pre tých, ktorí používajú pílu iba príležitostne a dávajú prednosť jednoduchému zaobchádzaniu pred extrémnym výkonom.

 

Čo by ste mali mať na pamäti pri nákupe reťazovej píly

 

Pri práci s pílou používajte správnu techniku, tak bude vaša práca oveľa bezpečnejšia a jednoduchšia. Vždy používajte schválené osobné ochranné prostriedky ako ochranné nohavice, bezpečnostnú obuv, prilbu s ochranou tváre, chrániče sluchu a rukavice.

 

Ak nie ste príliš skúsení, ľahká píla sa ovláda vždy jednoduchšie


Ergonomická konštrukcia a dizajn, nízka hladina vibrácií v rukovätiach, úzke a dobre vyvážené teleso píly, sú vždy vítané vlastnosti, aj keď pílu používate len čas od času. Dobrá ergonómia môže byť rovnako dôležitá ako nízka hmotnosť. Účinná ochrana proti spätnému vrhu je predpísaný ochranný prvok u všetkých píl. Venujte tiež pozornosť malým detailom, napr. ako je ľahké vymeniť skrutku napínača reťaze, ktorá sa poškodila, ako sú prístupné ovládacie prvky.


Je údržba a servis píly jednoduchá?

 

Ľahký prístup ku vzduchovému filtru a zapaľovacej sviečke a ľahké napínanie reťaze ušetria čas a prácu. Vaša píla ocení pravidelný servis vykonávaný kvalifikovaným profesionálom. Narezať drevo na zimu, spíliť nepotrebný strom, alebo si len narezať latky na plot. Motorovú reťazovú pílu zužitkuje na chalupe snáď každý. Pozrime sa na to, ako si správne tohoto užitočného pomocníka vybrať.

 

Základné rozdelenie motorových píl


Podľa pohonu poznáme píly elektrické a so spaľovacím motorom. Elektrické píly si nájdu svoje uplatnenie pri dome a v dielni, kde sa uplatnia najmä kvoli svojej nižšej hlučnosti a nulovým spalinám. Naopak, ak potrebujete pílu do lesa, alebo aj do väčšej záhrady, tak nad elektrickou pílou neuvažujte. Ďalšou z nevýhod elektrických píl je to, že sú neodolné voči dažďu.

Všeobecne môžeme píly podľa použitia rozdeliť na:

- Všestranné/ hobby (motorové píly pre rezanie palivového dreva a údržbu okolo domu)
- Farmárske (motorové píly pre polnohospodárstvo a záhradníctvo)
- Profesionálne (motorové píly pre lesníctvo)
- Špeciálne (píly na ošetovanie stromov, záchranárske motorové píly, vyvetvovacie píly)

 


Objem motora alebo dĺžka lišty?


Väčšina ľudí robí pri výbere motorovej píly chybu v tom, že ako prvý a najdôležitejší parameter berie do úvahy dĺžku reznej lišty. Mylne sa domnievajú, že dĺžka lišty naznačuje aj výkon píly - nie je tomu tak. Väčšina píl v triede hobby a farmárskej je konštruovaná na dĺžku lišty do 40 cm (hobby cca do 37 cm, farmárske do 45 cm). Naozaj určujúcim parametrom píly je výkon jej motora. Ak potrebujete pílu len na občasné orezávanie konárov, dosiek, či prípravu dreva do kozubu, bude vám stačiť píla s objemom motora 35-40 cm3. Ak však radi pracujete s drevom aj častejšie, vykurujete drevom celý objekt a chodíte si drevo vyťažiť priamo do lesa, uvažujte nad pílou s objemom motora 40-50cm3. Píly pre profesionálov - pilčíkov či tesárov, ktorí pracujú s pílou dennodenne majú objem ešte väčší - 51-71 cm3.

 

 

Bezpečnosť a komfort pri práci

 

Naozaj dôležitým ukazovateľom pri výbere píly sú jej bezpečnostné prvky. Absolútnou nevyhnutnosťou je bezpečnostná brzda, ktorá vás ochráni v prípade, že by sa vám nečakane prudko vyšmykla píla z ruky. Tá narazí vpredu do bezpečnostnej brzdy, ktorá vypne prevod otáčavého momentu na reťaz, a tá sa zastaví. Rovnako tak je zaujímavým bezpečnostným prvkom rozšírená dolná ochranná čast madla (pod pravou rukou), ktorá by mala byť dostatočne široká, aby zabránila pri prípadnom roztrhaní reťaze zraneniu ruky. Samozrejmosťou by takisto mala byť poistka zopnutia plynu, ktorá by mala vypnúť pílu v prípade, že vám vypadne z rúk. Určite by píla mala byť označená štítkom CE, to znamená, že bola ocertifikovaná podľa EU noriem a teda, že mimo iného spĺňa základné bezpečnostné kritériá.

 

Dôležitým faktorom, a to najmä pri pravidelnej a dlhšie trvajúcej práci, sú prvky komfortu. Spomeňme aspoň odpruženie vibrácií, celkovú váhu píly, alebo ventil dekompresie motora, ktorý uľahčuje pretáčanie studeného motora pri štartovaní. Všimnite si mnohokrát ťažko dostupný údaj o spotrebe. Dôležitý je aj údaj o hlučnosti. Neustále dolievanie paliva je nielen otravné ale i drahé na prevádzku. Otvory na dolievanie paliva ako aj oleja na mazanie reťaze by mali byť ľahko prístupné. Všimnite si takisto veľkosť korpusu píly. Dnešné moderné píly majú telo oveľa užšie ako píly staršej konštrukcie a sú teda ľahšie i skladnejšie, a to pri rovnakom či lepšom výkone ako iné píly. Zaujímavým prvkom komfortu je najmä v chladnejších oblastiach možnosť výhrevu rukoväte. Nehanbite sa a žiadajte od predajcu, aby ste si mohli pílu odskúšať aj ako vám sadne do ruky a prípadne si skúsiť odrezať aj nejaký ten klátik. Dobrému predajčovi by to nemalo vadiť - práve naopak.

 

 

Spoľahlivosť a servis


Všímajte si aj materiály z ktorých je píla zostrojená. Priveľa plastu nie je signálom kvalitnej konštrukcie. Píla by mala mať kovové (zvyčajne horčíkové) telo. Na "špičke" lišty by reťaz mala byť unášaná po ozubení a nie len po plechu. Zvyšuje to životnosť reťaze i celej píly. Preverte si možnosť samostatnej výmeny reťaze. Mala by byť zvládnuteľná svojpomocne, jedným človekom a bez nutnosti špeciálnych nástrojov. Rovnako tak, by ste mali byť schopný si svojpomocne z motora vymontovať sviečku. Pozor na dodržiavanie riadneho pomeru zmesi paliva a na čistotu palivového filtra, ktorý by mal byť ľahko vymontovateľný a čistiteľný.

 

Overte si dostupnosť servisu v okolí. Raz za čas budete potrebovať odborný zásah, či generálku po dlhšom čase používania. Naviac, lacné "ázijské" píly servis ani náhradné diely nemajú vôbec. V rámci záručnej doby vám ich síce vymenia kus za kus, ale potom vám už zvyčajne nik nepomôže. Ak sa rozhodnete pre tradičného výrobcu z Európy alebo Ameriky, určite nespravíte zle. Dávajte si však pri kúpe pozor aj na rôzne plagiáty značiek. Mnohokrát využijú špekulanti len nepozornosť kupujúcich a tak sa vám môže ľahko stať, že namiesto značkovej píly budete mať doma podobnú a určite nie tak kvalitnú pílu. Pozrite sa takisto aj na návod od píly. Ak je slušne spracovaný a preložený do slovenčiny, zvyčajne to signalizuje aj dobrý postoj dovozcu k značke a servisu.