predajna-naradie-cadca03

Rady a typy pri výbere skrutkovača

Rady a typy pri výbere skrutkovača 

Aký je rozdiel medzi aku skrutkovačom, vŕtacím skrutkovačom a príklepovým skrutkovačom? Všetky slúžia vtedy, keď chceme pracovať bez ohľadu na dostupnosť elektrického prúdu. Základné aku skrutkovače sú určené len na uťahovanie a uvoľňovanie skrutiek, vŕtacie umožňujú aj robiť otvory klasickými vrtákmi a príklepové aku skrutkovače slúžia na vŕtanie dier do steny.

 

Ako si vybrať správny skrutkovač

Pred vlastným výberom aku skrutkovača je vhodné zvážiť, ako často a do akého materiálu s ním budeme vŕtať, prípadne aké maximálne priemery skrutiek budeme skrutkovať. Potom si vyberáme buď aku skrutkovač, aku vŕtací skrutkovač či aku príklepový vŕtací skrutkovač zodpovedajúcich parametrov.

Všeobecné rozdelenie:

Aku príklepové skrutkovače
Najobľúbenejšie aku skrutkovače
Najobľúbenejšie aku vŕtačky
Aku vŕtačky na opravy v dome

Aký je rozdiel medzi aku skrutkovačom, vŕtacím skrutkovačom a príklepovým skrutkovačom? Všetky slúžia vtedy, keď chceme pracovať bez ohľadu na dostupnosť elektrického prúdu. Základné aku skrutkovače sú určené len na uťahovanie a uvoľňovanie skrutiek, vŕtacie umožňujú aj robiť otvory klasickými vrtákmi a príklepové aku skrutkovače slúžia na vŕtanie dier do steny.

Bežné skrutkovače majú systém upínania šesťhran na upnutie skrutkovacích bitov a sú určené na drobné skrutkovacie práce (elektronika, nábytok...) Vyznačujú sa malou hmotnosťou a ich veľkosť väčšinou umožní použiť skrutkovač j v obmedzených priestoroch.

 

Vŕtacie skrutkovače sú osadené klasickým rýchloupínacím skľučovadlom, ktoré umožní pripnúť nástroje s valcovou stopkou. Teda napríklad vrtáky alebo prípadne držiaky bitov na skrutkovanie. Na trhu sú najrozšírenejšie. Vŕtacie príklepové skrutkovač sú osadené klasickým rýchloupínacím skľučovadlom, ktoré umožní pripnúť nástroje s valcovou stopkou, ako sú vrtáky, prípadne držiaky bitov na skrutkovanie. Na týchto skrutkovačoch je ďalej možné zapnúť príklep a použiť ho na ľahké vŕtacie práce do steny.

 

 

Ako poznám skrutkovač, ktorý je dosť výkonný a vydrží dlho pracovať?

Orientujeme sa podľa kapacity a napätia. Čím je vyššia kapacita, tým dlhšie pracuje skrutkovač na jedno nabitie. Napätie potom určuje výkon skrutkovača. Napätie aj kapacita akumulátora sú rozličné. Na trhu môžete nájsť skrutkovače od napätia aku článku 3,6 V až po výkonné 36 V skrutkovače. Všeobecne sa dá povedať, že čím je napätie na článku vyššie, tým je aku skrutkovač výkonnejší.


Kapacita akumulátorov určuje výdrž akumulátora, čím je vyššia, tým dlhšie dokáže na jedno nabitie skrutkovač pracovať. Ďalej je potrebné zvážiť frekvenciu použitia. Podľa nej si vyberieme, či nám postačí skrutkovač len s jednou baterkou, alebo či si kúpime skrutkovač, ktorý sa štandardne dodáva s dvoma alebo viacerými akumulátormi. Ten je výhodný preto, že nemusíme prerušovať prácu dovtedy, kým sa článok opätovne nabije.

 

Rovnako dôležitým faktorom pre výber skrutkovača je nabíjačka a čas, za ktorý je schopná článok opätovne nabiť. Na základných výrobkoch môže nabíjanie trvať niekoľko hodín, ale dajú sa nájsť aj skrutkovače dodávané s rýchlonabíjačkou, ktorá zvládne akumulátor dobiť na jeho plnú kapacitu do pol hodiny.

 

 

Aké sú ďalšie parametre, ktoré pri výbere aku skrutkovača hrajú rolu?

Ak má aku skrutkovač viac rýchlostí, je práca s ním komfortnejšia a ľahko zvládnete rôzne činnosti. Nastavenie krútiaceho momentu potom určí, pri akom odpore skrutkovaného materiálu sa pohyb zastaví.

Počet rýchlostí

Bežne môžeme naraziť na skrutkovače jednorýchlostné, dvojrýchlostné a trojrýchlostné. Voľba rýchlostí umožní správnu frekvenciu otáčok pre rôzne činnosti, či už je to na skrutkovanie, alebo na vŕtanie mäkkých či tvrdých materiálov. Dôležitá je aj funkcia plynulého rozbehu, ktorá umožní regulovať tlačidlom spúšte rýchlosť otáčok.


Nastavenie krútiaceho momentu umožňuje nastaviť hodnotu, pri ktorej prekročení sa proces skrutkovania zastaví. Vďaka tejto funkcii, ktorú však nemajú všetky skrutkovače, sa dá obmedziť napríklad riziko poškodenia skrutkovaného materiálu vnorenou skrutkou. Maximálna veľkosť krútiaceho momentu stanoví, akú maximálnu silu je skrutkovač schopný vyvinúť pri skrutkovaní. Rozlišujeme dva typy skrutkového spoja, a to tvrdý skrutkový spoj (skrutkovanie do kovu iných železných materiálov, pri ktorom nie je skrutka vybavená perovou podložkou) a mäkký skrutkový spoj (pri ňom sa jedná buď o skrutkovanie do mäkkého materiálu, ako je napríklad drevo, alebo do kovu cez perovú podložku).


Doporučené hodnoty vŕtania a skrutkovania - väčšina výrobcov udáva k svojim výrobkom maximálne doporučené priemery vŕtania do materiálov, ako sú napríklad drevo, kov, hliník, murivo, prípadne maximálne možné priemery skrutiek na skrutkovanie. Odporúčame pri používaní skrutkovača na tieto údaje dbať a tieto hodnoty neprekračovať. Mohlo by dôjsť k vážnemu poškodeniu výrobku.

 

Aký si mám vybrať akumulátorový článok?
U akumulátorov sa stretávame s technológiami NiCd, NiMH a Li-ion. NiCd akumulátory majú vysoký výkon a vydržia veľký počet nabíjacích cyklov. NiMH sú oproti nim ľahšie, Li-ion články potom ponúkajú komfort veľmi nízkej hmotnosti a tiež ich môžete častejšie nabíjať - neprejavuje sa na nich tzv. pamäťový efekt. Nikel-kadmiové akumulátory (NiCd) - na týchto akumulátoroch sú elektródy vyrobené z nikla a kadmiového spojiva. Akumulátory disponujú vysokým výkonom, aku skrutkovače vybavené týmito článkami vydržia veľký počet nabíjacích a vybíjacích cyklov. Nikel-metalhydridové akumulátory (NiMH) - majú elektródy tvorené niklom a zliatinou kovov, v ktorej je uložený vodík. Akumulátory NiMH majú priaznivejší pomer výkon/hmotnosť než akumulátory NiCd.


Lithium-iontové akumulátory (Li-ion) - sú najnovšou technológiou aku článkov. Ich veľkou výhodou je, že časom nedochádza k samo vybitiu akumulátorov, preto je možné ich kedykoľvek použiť. Ďalej je u nich potlačený pamäťový efekt, takže nabíjanie čiastočne vybitého akumulátora nespôsobuje stratu kapacity. V neposlednej rade sa táto technológia vyznačuje veľmi malými článkami akumulátora, čo prináša podstatne menšiu váhu a veľkosť aku článku.

 

 

Ako približne postupujem pri výbere náradia:


- určím si náročnosť a rozsah plánovaných prác,
- podľa toho stanovím kategóriu (hobby, profi
),

- mal by som si najmä vybrať skrutkovač najmä podľa parametrov,

- zvážim svoje finančné možnosti,

- zistím aktuálnu ponuku (v poslednej dobe preferujem internetové obchody)

- nechať si podariť od odborných predajcov